Strona głównaFinanseSprzedaż mieszkania a podatki i deklaracja roczna PIT

Sprzedaż mieszkania a podatki i deklaracja roczna PIT

Dzisiaj w Polsce dużo się dzieje na rynku nieruchomości. Mnóstwo ludzi buduje swoje domy, wiele osób decyduje się za zakup własnego mieszkania. Na różnych serwisach z ogłoszeniami znaleźć można tysiące przeróżnych mieszkań na sprzedaż. Pamiętajmy jednak, że Polskie prawo reguluje kwestie związane ze sprzedażą nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania i kwestia podatku
Jeżeli chcemy sprzedać swoje mieszkanie, może okazać się, że będziemy musieli zapłacić podatek od tej sprzedaży. Jeżeli podatnik uzyskał przychód ze sprzedaży własnego mieszkania przed upływem pięciu lat od daty jego nabycia, wtedy konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-39 oraz zapłacenie odpowiednio wysokiego podatku.

Kto musi złożyć PIT-39?
Z podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania zwolnione będą osoby, które sprzedały tę nieruchomość po upływie pięciu lat od momentu jej nabycia. Jednak warto mieć świadomość, że nie chodzi tutaj o pięć lat kalendarzowych. Pięć lat jest liczone od końca roku, w którym mieszkanie zostało kupione. Jeżeli mieszkanie zostanie sprzedane z brakiem zachowania terminu 5 lat, podatnik będzie zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-39.

Własne cele mieszkaniowe
Jest jednak pewne wyjście, dzięki któremu możny zbyć mieszkanie przed okresem pięciu lat od jego zakupu i nie zapłacić podatku. Trzeba wtedy spełnić taki warunek, że środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania trzeba przeznaczyć na tak zwane własne cele mieszkaniowe. Oznacza to, że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości muszą zostać przeznaczone w terminie dwóch lat na następujące cele:

– zakup innego mieszkania
– zakup domu
– zakup gruntu pod zabudowę
– zakup mieszkania dla dzieci

Konieczność złożenia PITu
Jeżeli sprzedamy nieruchomość nabytą przed upływem pięciu lat, musimy złożyć w swoim urzędzie skarbowym odpowiednie zeznanie (PIT-39). W odpowiedniej rubryce formularza należy wpisać kwotę przychodu, która wynika z faktury, czy też innego dokumentu, na którym widnieje cena sprzedanej nieruchomości. Trzeba także wyliczyć koszty, które mogą obniżyć podatek dochodowy.

Jeżeli środki pozyskane ze sprzedaży mieszkania chcemy przeznaczyć na zakup innego mieszkania, wtedy także składamy opisany wyżej PIT, jednak wtedy w odpowiedniej rubryce wpisujemy kwotę dochodu, jako zwolnioną z podatku. Trzeba jednak pamiętać, że posiadane środki należy wydać na odpowiedni cel w ciągu dwóch lat.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne