Kilkanaście lat temu zaciąganie kredytu we frankach było szczególnie atrakcyjne, jednak wkrótce okazało się, że niekorzystna relacja kursowa pomiędzy złotówką a frankiem szwajcarskim spowodowała znaczne wzrosty rat kredytowych. W rezultacie, w ostatnich latach pomoc dla kredytobiorców stała się głośnym tematem, który od wielu lat jest powszechnie poruszany publicznie. Jednak dopiero od niedługiego czasu tak zwani frankowicze mogą naprawdę odetchnąć, gdyż pojawiło się wiele możliwości poradzenia sobie z ciążącym na nich zobowiązaniem. Najwięcej mówi się o unieważnieniu umowy kredytowej oraz przewalutowaniu zobowiązania. W niniejszym artykule sprawdzamy na czym polega przewalutowanie kredytu.
Na czym polega przewalutowanie kredytu?
Przewalutowanie kredytu frankowego stanowi jedną z dostępnych opcji, która pomaga wielu posiadaczom kredytów w frankach szwajcarskich w Polsce. W prostych słowach, przewalutowanie kredytu polega na zamianie waluty, w której został udzielony kredyt. W przypadku kredytu we frankach szwajcarskich, bank dokonuje konwersji salda zadłużenia wyrażonego wcześniej w frankach szwajcarskich na polskie złote, uwzględniając obowiązujący kurs waluty w dniu operacji. Dzięki temu, raty kredytu zazwyczaj zmniejszają się, a wszelkie nadpłaty wynikające z nieprawidłowego stosowania kursu franka przez bank, muszą zostać zwrócone kredytobiorcy.
Czy przewalutowanie zawsze się opłaca?
Niestety nie w każdym przypadku taka opcja jest w pełni korzystna. Trzeba wziąć pod uwagę, że przewalutowanie odbywa się w oparciu o aktualne kursy obowiązujące w banku a nie w oparciu o te jakie miały miejsce w dniu podpisywania umowy kredytowej.
Poza tym, przy okazji przewalutowania zmieniane jest oprocentowanie. Dla kredytów w CHF stosuje się stawkę LIBOR, natomiast dla kredytów w PLN WIBOR. To sprawia, że przed podjęciem decyzji o przewalutowaniu najpierw trzeba przeliczyć czy takie rozwiązanie ma sens w sytuacji danego kredytobiorcy.
Mimo, że nie zawsze takie rozwiązanie musi być opłacalne to jednak trzeba zauważyć, że jest to metoda na uwolnienie się od uciążliwego ryzyka kursowego.