Strona głównaFinanseTwój e-PIT czyli prostsze rozliczanie podatków

Twój e-PIT czyli prostsze rozliczanie podatków

Od 15 lutego tego roku polscy podatnicy mogą korzystać z nowej metody składania zeznań podatkowych, czyli z bezpłatnej usługi Twój e-PIT. Jest to pokłosie wprowadzenia w zeszłym roku istotnych zmian do prawa podatkowego, które zniosły obowiązek samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowej.

To oznacza, że nie istnieje już konieczność osobistego wypełniania i zanoszenia zeznań do urzędów. Urzędnicy mogą to zrobić za nas sami, za pomocą informacji uzyskanych od płatników i danych zaczerpniętych z ubiegłorocznych zeznań.

Na czym polega usługa Twój e-PIT?
Idea przyświecająca usłudze Twój e-PIT jest bardzo prosta: urzędnicy generują propozycję deklaracji podatkowej dla danego podatnika i zamieszczają ją w ogólnodostępnym systemie informatycznym, do którego można się zalogować przez przeglądarkę internetową, oczywiście po uprzednim zweryfikowaniu tożsamości. Podatnik może obejrzeć propozycję deklaracji, zaakceptować ją w niezmienionej formie, wprowadzić do niej zmiany, a może też ją odrzucić i złożyć samodzielnie wypełnioną deklarację samodzielnie. Może też nie zrobić nic, nawet logować się do systemu.

Jeżeli znajdujemy się w grupie osób objętych usługą i nie przysługują nam ulgi ani odliczenia, wówczas możemy zupełnie zapomnieć o konieczności wypełniania zeznania i wysyłania go do urzędu. Urząd automatycznie uzna wygenerowaną propozycję deklaracji za złożoną w dniu 30 kwietnia, bez względu na to, czy podatnik zaakceptował ją samodzielnie, czy nie. Z usługi można zrezygnować poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w systemie albo złożenie zeznania drogą tradycyjną, w urzędzie lub przez Internet.

Kto może korzystać z usługi Twój e-PIT?
Twój e-PIT całkowicie zdejmuje z wielu osób obowiązek składania zeznań podatkowych. System dopiero zaczyna działać; w tym roku mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Szacuje się że może to być nawet pięćdziesiąt procent wszystkich podatników.

Warto pamiętać, że część osób powinna zalogować się do systemu. Jest to wskazane w następujących przypadkach:

Wszelkie ulgi i odliczenia należy wprowadzić do deklaracji ręcznie.
System udostępnia PIT-OP i automatycznie przenosi do wygenerowanej deklaracji numer KRS tej organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik przekazał jeden procent podatku w roku ubiegłym. Zmiana numeru lub rezygnacja z przekazania jednego procenta na OPP także musi być dokonana ręcznie.

System umożliwia wspólne rozliczanie się dla małżonków, ale generuje deklaracje osobno dla każdego podatnika. To oznacza, że jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie, to także musimy to zaznaczyć ręcznie w systemie.

W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie zakresu usługi o PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą póki co korzystać z dotychczasowych sposobów rozliczania podatków.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne