Strona głównaPozostałeRodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych. Dach to taki element konstrukcyjny budynku, bez którego nie sposób wyobrazić sobie prawdziwego, solidnego domu. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, daje poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo może posłużyć także jako estetyczne uzupełnienie bryły obiektu.

O wyglądzie całego domu decydujemy już na etapie wyboru kształtu dachu. Może być on podyktowany wysokością naszego budżetu, zapotrzebowaniem na konkretną funkcjonalność lub też architekturą otoczenia (dobrze by wygląd domu wpisywał się w styl regionalny).

Dach płaski
Określany także jako stropodach, ponieważ posiada cechy zarówno stropu, jak i dachu. Najczęściej stosuje się go przy budowie domów nowoczesnych, o modernistycznym charakterze. Choć połać dachu płaskiego jest w rzeczywistości nachylona pod kątem 15-20 stopni, to rozwiązanie nie sprawdzi się w miejscowościach górskich. Zalegające opady śniegu mogą stanowić zbyt duże zagrożenie dla konstrukcji dachu. Stropodach można także zaadaptować jako zielony ogród lub taras.

Dach jednospadowy
Składa się z jednej połaci. Najczęściej stosowany jako zadaszenie przybudówki lub przy budynkach charakteryzujących się długim, lecz wąskim kształtem, z rozpiętością między ścianami nie przekraczającą 6 metrów. Zbudowanie dachu płaskiego może wydawać się szybkie i proste, jednak jeśli ktoś marzy o poddaszu użytkowym, zadanie to nieco się komplikuje.

Dach dwuspadowy
Jego konstrukcja jest dosyć prosta: posiada dwie połacie, które mogą stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową (tzw. poddasze). Dach dwuspadowy jest łatwy w wykonaniu, koszt jego budowy można zaliczyć do stosunkowo niskich, a konstrukcja doskonale sprawdza się w łatwym odprowadzaniu wody lub śniegu. Dachy tego typu są często wykonywane przez  <a href=”http://www.projektyzwizja.pl”>http://www.projektyzwizja.pl : Projekty domów jednorodzinnych</a>

Dach czterospadowy
Zwany też kopertowym. Tworzą go cztery połacie o jednakowym kącie nachylenia. Powstałe w wyniku tej konstrukcji poddasze posiada więcej skosów niż w przypadku dachu dwuspadowego, a więc mniej przestrzeni do realnego zagospodarowania.

Dach wielospadowy
Składa się na niego wiele trójkątnych, trapezowych i równoległobocznych połaci. Dach tego typu znajduje swoje zastosowanie w domach o dużej powierzchni. Jest to najbardziej kosztowny i skomplikowany pod względem wykonania rodzaj dachu.

Koszty budowy dachu
Wartość dachu jest uzależniona ściśle od jego kształtu oraz wielkości. Im większa powierzchnia dachu i im więcej urozmaiceń w jego bryle, tym koszty będą większe. Do najbardziej popularnych detali dachowych zaliczyć można lukarny, czyli nadbudówkę z oknami. Lukarny występują także w formie łukowej z niewielkim, półokrągłym oknem (bawole oczko). Na cenę dachu wpływa także wybór konkretnego rodzaju dachówki. Warto dostosować ją do rodzaju dachu, który posiadamy, aby zaoszczędzić sobie większych strat materiałowych. Składa się z jednej połaci. Najczęściej stosowany jako zadaszenie przybudówki lub przy budynkach charakteryzujących się długim, lecz wąskim kształtem, z rozpiętością między ścianami nie przekraczającą 6 metrów. Zbudowanie dachu płaskiego może wydawać się szybkie i proste, jednak jeśli ktoś marzy o poddaszu użytkowym, zadanie to nieco się komplikuje.

Dach dwuspadowy
Jego konstrukcja jest dosyć prosta: posiada dwie połacie, które mogą stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową (tzw. poddasze). Dach dwuspadowy jest łatwy w wykonaniu, koszt jego budowy można zaliczyć do stosunkowo niskich, a konstrukcja doskonale sprawdza się w łatwym odprowadzaniu wody lub śniegu. Dachy tego typu są często wykonywane przez http://www.projektyzwizja.pl : Projekty domów jednorodzinnych
Dach czterospadowy Zwany też kopertowym. Tworzą go cztery połacie o jednakowym kącie nachylenia. Powstałe w wyniku tej konstrukcji poddasze posiada więcej skosów niż w przypadku dachu dwuspadowego, a więc mniej przestrzeni do realnego zagospodarowania.

Dach wielospadowy
Składa się na niego wiele trójkątnych, trapezowych i równoległobocznych połaci. Dach tego typu znajduje swoje zastosowanie w domach o dużej powierzchni. Jest to najbardziej kosztowny i skomplikowany pod względem wykonania rodzaj dachu.

Koszty budowy dachu
Wartość dachu jest uzależniona ściśle od jego kształtu oraz wielkości. Im większa powierzchnia dachu i im więcej urozmaiceń w jego bryle, tym koszty będą większe. Do najbardziej popularnych detali dachowych zaliczyć można lukarny, czyli nadbudówkę z oknami. Lukarny występują także w formie łukowej z niewielkim, półokrągłym oknem (bawole oczko). Na cenę dachu wpływa także wybór konkretnego rodzaju dachówki. Warto dostosować ją do rodzaju dachu, który posiadamy, aby zaoszczędzić sobie większych strat materiałowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne