Strona głównaPozostałeProfesjonalna i bezpieczna akumulatorownia.

Profesjonalna i bezpieczna akumulatorownia.

Pomieszczenie akumulatorowni we wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych oraz magazynowych, powinno spełniać pewne standardy, aby gwarantować bezpieczne warunki ładowania baterii trakcyjnych. Niedopuszczalne jest tutaj bagatelizowanie tego typu kwestii, bowiem w trakcie ładowania akumulatorów może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji, w wyniku których spowodować można zagrożenia zatrucia, a nawet zagrożenie wybuchowe. Poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem w pomieszczeniach akumulatorowni, oraz przedstawimy najważniejsze wyposażenie dla tego typu pomieszczeń. 

Podstawowe założenia bezpieczeństwa akumulatorowni.
Zdecydowanie najważniejszym aspektem w tym przypadku będzie prawidłowy poziom wentylacji pomieszczenia. W wyniku różnych nieprzewidzianych zdarzeń, może dojść na przykład do wydzielania się wodoru z akumulatorów, a co za tym idzie, pojawiać się zagrożenie wybuchowe. W celu minimalizowania tego typu zagrożeń, konieczne jest zainstalowanie systemów wykrywania stężenia wodoru połączonych ze sprawną wentylacją. Do tego musimy zadbać o bezpieczną instalacje elektryczną, aby zagwarantować brak zagrożenia iskrowego w takich sytuacjach. Oczywiście zdarzały się także przypadki wybuchów wodoru z winy pracowników, którzy na przykład nic sobie nie robili z zakazu palenia tytoniu na obiekcie. Tak więc, w celu minimalizacji zagrożenia wybuchowego, powinniśmy przede wszystkim wprowadzić rygorystyczne przepisy w kwestii bezpieczeństwa dla pracowników, a z drugiej strony zadbać o to, aby wszystkie elementy w akumulatorowni były sprawne i zapewniały natychmiastową reakcję w sytuacjach wykrycia jakiegokolwiek poziomu zagrożenia.

Wyposażenie dla akumulatorowni.
Bardzo istotną kwestią będzie tutaj także wyposażenie akumulatorowni, bowiem przekładać się będzie na bezpieczeństwo pracy i ładowania baterii trakcyjnych. W tym aspekcie każda akumulatorownia powinna być wyposażona w następujące elementy:

Ściany oraz posadzki pomieszczenia powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym
Do pomieszczenia należy doprowadzić bieżącą wodę
Pomieszczenie powinno być wyposażone w grawitacyjną wentylację w stropie.
Oświetlenie pomieszczenia powinno być zrealizowane w nowoczesny i bezpieczny sposób w systemie przeciwwybuchowym
W pomieszczeniu powinny znajdywać się wózki na akumulatory, z wewnętrznymi wannami ze stali kwasoodpornej – będą ułatwiać transport oraz załadunek i rozładunek baterii trakcyjnych.
Należy zainstalować odpowiednie statywy na prostowniki
Pomieszczenie należy wyposażyć w wózki serwisowe, dzięki którym wymiana płynu w akumulatorach nie będzie wymagać ich przemieszczania.
Jak więc widzimy, trochę wymagań tutaj jest, niemniej jednak ich spełnienie to podstawa bezpieczeństwa w trakcie ładowania baterii trakcyjnych do wszelkich elektrycznych wózków jezdniowych. Koszty poniesione na prawidłowe przygotowanie akumulatorowni, z całą pewnością zwrócą się poprzez oszczędności wynikające z braku awarii i ewentualnych zagrożeń zatrucia i wybuchowego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne