Strona głównaBiznesZarządzanie zasobami ludzkimi w firmie – czy warto korzystać z outsourcingu?

Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie – czy warto korzystać z outsourcingu?

Kierownictwo każdej firmy, zarówno małego przedsiębiorstwa jak i korporacji, zmaga się niejednokrotnie ze żmudnym i niełatwym procesem rekrutacyjnym. Ma to oczywiście na celu obsadzenie wolnych stanowisk najbardziej odpowiednimi kandydatami. Osoby odpowiedzialne za takie procesy rekrutacyjne muszą wtedy zastanowić się nad optymalnym sposobem ich przeprowadzenia.

Rekrutacja środkami własnymi czy outsourcing HR?

Planując zatrudnienie nowych pracowników, włodarze firmy muszą najpierw określić swoje możliwości i kompetencje zespołu w tym zakresie. Jeśli bowiem przedsiębiorstwo nie posiada w swojej kadrze osób lub działu, który zajmuje się stricte zadaniami rekrutacyjnymi, to być może najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy outsourcing HR. Jest to praktyka obecna już na naszym rynku od wielu lat, polegająca na zlecaniu procesów rekrutacyjnych firmom zewnętrznym, specjalizującym się w takich zadaniach.

Zalety outsourcingu HR

Wyspecjalizowane w zakresie pozyskiwania zasobów ludzkich firmy, potrafią nakreślić odpowiednią strategię HR, zdejmując z barków przedsiębiorstwa poszukującego pracowników ciężar takich zadań jak:

  • zamieszczanie ogłoszeń o wakatach
  • wstępną selekcję otrzymanych zgłoszeń od kandydatów
  • przeprowadzanie spotkań i rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami
  • analiza i wybór odpowiadających kandydatów
  • przedstawienie firmie zlecającej odpowiednich osób na dane stanowisko

Należy zaznaczyć, że w zależności od rodzaju stanowiska, które jest do obsadzenia, strategia HR może polegać na przeprowadzeniu wieloetapowego procesu rekrutacji. Zazwyczaj firma przejmująca te zadania sama określa jaki rodzaj procesu poszukiwania pracowników wdrożyć. Jest tu brana pod uwagę złożoność stanowiska, na który jest wakat, rodzaj i profil przedsiębiorstwa zlecającego rekrutację i kilka innych, ważnych czynników.

Nie ulega jednak wątpliwości, że współpraca z zewnętrzną firmą z branży HR jest w wielu przypadkach rozwiązaniem słusznym i pożądanym nie tylko pod względem logistycznym, ale również ekonomicznym.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne