Strona głównaFinanseUsługi księgowe

Usługi księgowe

Czym jest szeroko pojęta księgowość? Czy zlecanie księgowości na zewnątrz to dobry pomysł dla małych i średnich przedsiębiorstw? Na tych parę pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Księgowość

Definicji księgowości w literaturze można znaleźć co najmniej kilka, natomiast pomijając teorię skupmy się na tym czym jest księgowość w praktyce. Przede wszystkim wbrew mylącym stereotypom nie jest to wypełnianie rubryk oraz przepisywanie kwot z rachunków i faktur. Zaawansowani księgowi muszą podjąć się licznych wyzwań natury administracyjnej oraz prawnej. Jednocześnie nie da się ukryć że podstawowym zadaniem księgowych jest prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, sprawozdań oraz szeroko pojęte pośrednictwo pomiędzy przedsiębiorstwem a urzędem. 

Warto odnotować, że rachunkowość dotyczy każdej organizacji, która ma osobowość prawną oraz organizacji, które takiej osobowości nie posiadają (np. kluby sportowe).  Poza organizacjami różnego typu, z usług księgowych korzystają również osoby fizyczne. W szczególności gdy nadchodzi moment rozliczenia deklaracji PIT. 

Czy usługi księgowe wykonywane przez zewnętrzne biuro rachunkowe to konieczność dla każdego małego i średniego przedsiębiorstwa? Oczywiście niektórzy podejmują się prowadzenia księgowości samodzielnie, aczkolwiek spora ilość początkujących przedsiębiorców korzysta z doświadczenia biura rachunkowego. Naszym zdaniem można prowadzić księgowość samemu aczkolwiek dla początkujących byśmy rekomendowali pomoc biura. Często poza rozliczaniem podatków, kwestie związane z szeroko pojętym doradztwem są bezcenne.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne