Stabilizator odcinka lędźwiowego kręgosłupa zwany także pasem lędźwiowym jest rozwiązaniem, które jest stosowane nie tylko w sytuacji złamania kręgów lub innych mechanicznych uszkodzeń, ale także gdy pacjent skarży się na ból z różnych przyczyn zwyrodnieniowych oraz przeciążeniowych. W niniejszym artykule przedstawiamy, kiedy orteza tego typu jest stosowana oraz co warto o niej wiedzieć.
Problem z kręgosłupem jako choroba cywilizacyjna naszych czasów?
Współcześnie coraz więcej osób skarży się na ból w okolicy kręgosłupa. Nie jest to niczym dziwnym, gdyż o kontuzje kręgosłupa naprawdę łatwo. Podczas pracy fizycznej wymagającej dźwigania ciężkich przedmiotów kręgosłup może zostać nadwyrężony. Z drugiej strony podczas spędzania wielu godzin w jednostajnej pozycji siedzącej (np. przy biurku lub za kierownicą) również łatwo o przeciążenie kręgosłupa.
Pas lędźwiowy – kiedy jest stosowany?
Pasy i ortezy kręgosłupa są wykonane z elastycznego materiału, który przylega do ciała. W efekcie wymusza przyjęcie lepszej postawy ciała. Stanowi wsparcie dolnego odcinka kręgosłupa w pozycji siedzącej, podczas pochylania się oraz w szczególności podczas dźwigania. Ponadto, pomaga w niwelowaniu bólu w kręgosłupie lędźwiowym.
Wyróżnia się pasy miękkie, które spełniają rolę ogrzewającą oraz wzmacniającą oraz pasy sztywne, których zadaniem jest stabilizacja, ochrona oraz korygowanie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Na rynku można znaleźć pasy o różnych wymiarach, dlatego ważne jest dostosowanie rozmiaru pasa do anatomii i postury pacjenta.
Pas tego typu jest pomocny w rehabilitacji po złamaniu kręgów lub w razie innych poważnych urazów. Ponadto bywa stosowany w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dyskopatii lędźwiowej, niestabilności kręgosłupa, skoliozy oraz paru innych problemów w odcinku lędźwiowym. Oczywiście pacjent nie powinien sam decydować o zastosowaniu ortezy. Zastosowanie pasa lędźwiowego wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem (ortopedą lub rehabilitantem).