Pojęcie coachingu już na stałe weszło do języka polskiego. Coach, czyli po prostu z języka angielskiego trener to pojęcie, które bardziej kojarzy się z światem biznesu niż z zmaganiami w świecie sportu. Dlaczego zjawisko coachingu tak bardzo przybiera na sile? Dlaczego nie tylko korporacje, ale również osoby indywidualne coraz bardziej doceniają korzyści z samorozwoju u boku osobistego trenera?
Czym jest coaching?
Rolę coacha można zdefiniować w taki sposób, że jest to osoba, która pomaga swojemu podopiecznemu w odkryciu drogi do celu. Proces dojścia do celu wymaga wykorzystania posiadanych, lecz często nie wykorzystywanych w pełni umiejętności. Żeby w pełni wydobyć i wykorzystać ten potencjał coach korzysta z różnych technik i narzędzi oraz przede wszystkim ze swojego doświadczenia życiowego. Relacja pomiędzy coachem a jego klientem powinna być uparta na wzajemnym zaufaniu. Coaching ma wiele wspólnego z psychologia jednak zdecydowanie nie należy traktować pracy psychologa oraz coacha tożsamo.
Rodzaje coachingu
Coaching może dotyczyć sfery biznesowej lub życia prywatnego. Najczęściej jednak oba tematy są ze sobą powiązane i zagadnienia z życia biznesowego i prywatnego przenikają się ze sobą (nie jest to oczywiści koniecznością).
Przykładowe odmiany coachingu to między innymi:
- Life coaching – nastawiony na życie osobiste (w szczególności na zagadnienia dotyczące relacji).
- Coaching zawodowy – nastawiony na ukierunkowanie kariery zawodowej.
- Coaching biznesowy – nastawiony na rozwój biznesu.
- Executive coaching – nastawiony na pomoc dla kadry zarządzającej (w szczególności na zagadnienia związane z relacjami z współpracownikami).
Podsumowanie
Podsumowując, trzeba zauważyć, że coaching odnosi się do różnych sfer życia. Coaching jest czymś co pozwala nam spojrzeć na nasze życie z nieco bardziej poukładanej strony. Dzięki niemu bardzo często jesteśmy w stanie odkryć umiejętności lub rozwiązania, które cały czas były obok nas, lecz sprawiały wrażenie uśpionych. To wszystko sprawia, że coaching jest czymś co zdobywa wielu sympatyków. Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy obecnie panuje moda na coaching? Odpowiedź oczywiście brzmi tak. Czy coaching to szybszy sposób na rozwój kariery zawodowej oraz poukładanie życia osobistego? Jak najbardziej tak. Tak samo jak w sporcie osoba trenera jest w stanie wyciągnąć więcej z zawodnika tak samo w biznesie lub w życiu prywatnym. Nie warto przechodzić obok tej możliwości obojętnie.