Strona głównaBiznesJaki wózek widłowy wybrać do nowoczesnego magazynu?

Jaki wózek widłowy wybrać do nowoczesnego magazynu?

To pytanie zadaje sobie większość logistyków oraz planistów organizując powierzchnię magazynową.  W tym artykule, przedstawiamy dwa rodzaje wózków widłowych, które zagościły na dobre w największych centrach logistycznych na świecie. Między innymi, wymieniamy największe różnice pomiędzy wózkami VNA oraz wózkami reach-truck.

Wózki reach-truck

Wózki widłowe reach truck wyróżniają się przede wszystkim sposobem w jaki siedzi na nim operator, mianowicie jest to pozycja boczna. Młodzi operatorzy nie mają z tym żadnego problemu. Jednak starszym, na początku trudniej jest się przestawić na taki wózek, kiedy całe życie spędzili na standardowej jednostce. Jednak ta zmiana przynosi wiele korzyści dla optymalizacji pracy magazynu jak i samych pracowników. Dzięki takiej pozycji wózek zajmuje mniej miejsca i jest w stanie zmieścić się między wąsko usytuowanymi regałami.

Wózki widłowe tego typu, zazwyczaj są w stanie unieść ciężary oscylujące w granicach 1600 – 2000 kg. Taki udźwig, pozwala na wykorzystanie sprzętu w bardziej wymagających segmentach branży produkcyjno-logistycznej jaką jest np. automotive, w którym towar na palecie może spokojnie dochodzić do ciężarów tego rzędu. Warto zauważyć również, że silnik napędzany jest prądem stałym co znacząco zwiększa dynamikę pracy wózka nawet gdy podnośnik przekracza wysokość 10000 mm. Do tego podnosi to znacząco trwałość samej baterii.

Co ciekawe bateria w tych pojazdach z reguły montowana jest w taki sposób, by nie tylko zajmowała jak najmniej miejsca, ale tak że można ją było sprawnie wymienić między zmianami. Umożliwia to korzystanie z wózka 24 godziny 7 dni w tygodniu.

Wózki systemowe VNA 

Wózki wysokiego składowania VNA są stworzone do działania w nawet najwęższych przestrzeniach między regałami. Teoretycznie wystarczy im szerokość nie węższa niż wózek sam w sobie. Udźwig jaki mają do zaoferowania te wózki to 1100 – 2000 kg, a maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 4400 – 17400 mm. Dzięki takim parametrom i wymiarom, wózki wysokiego składowania VNA mogą być postrzegane jako jeden z najlepszych wyborów do nowoczesnego magazynu. W porównaniu np. z omawianym wcześniej wózkiem reach-truck charakteryzują się nieco lepszymi parametrami (chociaż oczywiście dużo zależy od konkretnego modelu). Wózki VNA mogą zaoferować podobne parametry nośne, przy jednoczesnym zminimalizowaniu miejsca potrzebnego do manewrowania.

Jednak ta technologia wiąże się również z większymi inwestycjami, ponieważ, aby używać wózków VNA, posadzka w naszym magazynie musi być równa i w bardzo dobrym stanie. Co w przypadku starszych magazynów generuje kolejne nakłady pracy oraz funduszy. Ponadto do działania takiego wózka potrzebne będą systemy prowadzenia indukcyjnego lub szynowo rolkowego co przekłada się już na koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obie technologie wózków widłowych wysokiego składowania mają swoje wady i zalety. Organizując transport magazynowy musimy wziąć pod uwagę wiele czynników mających na niego wpływ i zdecydować się czy wybieramy bardziej uniwersalny rodzaj wózka widłowego jakim jest reach-truck, czy zdecydujemy się zainwestować większą sumę i zaimplementować wózki VNA.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne