W niniejszym artykule przyglądamy się zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. Wiele mówi się o inwestowaniu w lokale mieszkalne. Można nawet powiedzieć, że materiałów w Internecie na temat zarządzania nieruchomościami w postaci mieszkań jest bardzo dużo. Trochę odmiennie sprawa wygląda w przypadku nieruchomości komercyjnych. Jest to dziedzina trochę mniej popularna w związku z czym łatwiej w tym obszarze osiągnąć wyższe stopy zwrotu.
Krótka charakterystyka rynku nieruchomości komercyjnych
Nieruchomości komercyjne to lokale użytkowe (miedzy innymi lokale handlowe, usługowe oraz biurowe). Co ciekawe, Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, w którym aktywność inwestycyjna dotycząca nieruchomości komercyjnych rośnie. Według licznych doniesień, polski rynek nieruchomości komercyjnych cały czas dojrzewa i zbliża się do rynków zachodnioeuropejskich. Stopy zwrotu podobnie jak w przypadku lokali mieszkalnych zazwyczaj oscylują w granicach 5-7%. Chociaż należy zauważyć, że na rynku nieruchomości komercyjnych znacznie częściej zdarzają się ponadprzeciętnie rentowne inwestycje, które generują zysk rzędu 9-10%.
Gwarancja stabilnego przychodu jaką oferują nieruchomości komercyjne bardzo często w dużej mierze opiera się o długoterminowe umowy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku nieruchomości handlowych. Tutaj niejednokrotnie obserwujemy sytuacje, kiedy to atrakcyjnie sporządzona umowa potrafi być gwarantem stabilnego i bezobsługowego dochodu przez wiele lat.
Podobnie jak w przypadku lokali mieszkalnych tutaj również niebagatelny wpływ na cenę i rentowność wynajmu ma lokalizacja.
Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi
Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia. Na szczęście na rynku jest kilka agencji nieruchomości, które specjalizują się w nieruchomościach komercyjnych. Planując inwestycję w nieruchomości komercyjne należy zapoznać się z tak zwanym procesem komercjalizacji nieruchomości zakupionej z rynku pierwotnego.
Ponadto, kluczowe aspekty to sporządzenie umowy zabezpieczającej interesy każdej ze stron, zadbanie o niezbędne pozwolenia lub przystosowanie lokalu pod specyfikę działalności (np. w przypadku lokali gastronomicznych).