Strona głównaBiznesRozwód a sprawy prawne

Rozwód a sprawy prawne

Małżeństwo jest to coś, na co większość osób czeka znaczną część swojego życia. W świetle Polskiego prawa jest to związek kobiety z mężczyzną, który zostaje zawarty przed Bogiem, a także przed sądem. Osoby, które postanowiły towarzyszyć sobie przez resztę życia, wstępują w związek małżeński i już jako rodzina na dobre i na złe są ze sobą na zawsze. Tak to wygląda w teorii, natomiast w praktyce bywa różnie. Często zawarty związek, który wydawał się tym jedynym, po jakimś czasie rodzi mnóstwo problemów, a jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji to rozwód. Bez kwestii warto co w tej sprawie zrobić, a także do kogo się udać.

Kto udzieli rozwodu?

Jeżeli chodzi o rozwód kościelny, to sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Tak naprawdę mało jest takich przypadków, w których to osoby, które zawarły małżeństwo, mogą tak po prostu od niego odstąpić. My dziś jednak zajmiemy się rozwodem, który jest jak najbardziej wytłumaczalny i możliwy w świetle prawa. Ogromną rolę w tym procesie odgrywa adwokat. Bez dwóch zdań adwokat rozwód, to dwa pojęcia, które się ze sobą łączą. Być może adwokat sam ślubu nam nie udziela, jednak pomaga nam w sprawach, które nas do tego rozwodu doprowadzają. Zadaniem adwokata w tej sprawie będzie przygotowanie wniosku rozwodowego i przekazanie go do sądu. Ważne jest to, aby wniosek był złożony przez jednego z małżonków. Wniosek ten będzie zawierał orzeczenie o winie w stosunku co do drugiego małżonka. Na tej podstawie będzie obliczany czas trwania małżeństwa od samego początku, aż do momentu złożenia wniosku przez jednego z małżonków. To w kwestii adwokata jest dopilnować, aby cała sprawa została przeprowadzona w sposób odpowiedni. Skorzystanie w tym przypadku z usług adwokata jest o tyle ważne, że adwokat ma umiejętności, które pozwolą mu w odpowiedni sposób przygotować dane wnioski i złożyć je do sądu. Jeżeli decydujemy się na rozwód bez udziału adwokata, to musimy pamiętać, że obowiązują nas takie same zasady co adwokata, co w tej sprawie może stanowić niemały problem.

Jak przebiega proces rozwodowy?

Rozwód jest to coś, czego absolutnie każdy z nas chciałby uniknąć. Nie ma chyba nic gorszego w życiu, jak przekonanie się o tym, że osoba, którą się bardzo kocha, bądź kochało, nie jest dla nas odpowiednia. Czasem jednak rozwód okazuje się jedynym możliwym wyjściem z danej sytuacji. Warto jednak pamiętać o tym, jak on powinien przebiegać. Absolutnie nie jest to sprawa prosta, jednak często konieczna. W pierwszej kolejności jesteśmy zmuszeni do tego, aby wystąpić o rozwód, czyli złożyć pozew. W takim pozwie należy uwzględnić nasze wymagania, np., te dotyczące alimentów, kiedy w związku obecne są dzieci itp. Warto pamiętać również o kosztach, które ponosimy w wyniku zdecydowania się na pełnomocnika i na rozprawę sądową. Jak to już zostało wspomniane wcześniej, pozew składany jest przez jednego z partnerów. Taki pozew powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje na temat partnerów. Powinniśmy znaleźć tam m.in. dane osobowe, czy przyczynę złożenia pozwu. Jeżeli pozew rozwodowy będzie złożony, będziemy nieuchronnie oczekiwać na rozprawę rozwodową. Rozprawa rozwodowa wyglądem przypomina mnóstwo innych spraw, w których to obie strony czekają na wyrok. Podczas trwania rozprawy zostaniemy poinformowani i sprawach związanych bezpośrednio z małżeństwem.

Rozwód – czy to konieczność?

Bez wątpienia rozwód to często jedyne słuszne wyjście z danej sytuacji. Jest wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do niego doprowadzić. Czasem są to sprawy indywidualne, a czasem po prostu to złe dopasowanie. W niektórych przypadkach zdarza się również tak, że decyzje o ślubie są podejmowane zbyt pochopnie, co prowadzi do wielu nieprzyjemności. Nie ma co do tego wątpliwości, że czasem po prostu lepiej jest się rozstać w spokoju i w przyjaźni, aniżeli tkwić w toksycznym związku, który tylko z nazwy określany jest jako małżeństwo. Nie jest to rozwiązanie łatwe, ale czasem po prostu koniecznie.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne