Rolnicy prowadzący swoje gospodarstwa rolne, w zależności od powierzchni upraw rolnych, będą zobowiązani do wykupienia odpowiednich ubezpieczeń, lub też nie. Jeśli powierzchnia upraw przekracza jeden hektar, a rolnik w całości lub części odprowadza podatek rolny, to ubezpieczenia takie stają się obowiązkowe. W przeciwnym razie, będziemy mówić o dobrowolnym ubezpieczeniu rolników. W skład takich pakietów przede wszystkim będzie wchodzić ubezpieczenie OC rolników, ubezpieczenie zabudowań rolnych, ubezpieczenie upraw, czy też OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, aby mieć świadomość tego, w jakich przypadkach koneicznością jest wykupienie odpowiednich pakietów ubezpieczenia rolniczego.
Zakres obowiązkowych ubezpieczeń rolnych.
Zgodnie z zapisami Ustawy z 22 maja 2003 roku „O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych” rolnik podlegający pod obowiązkowe ubezpieczenia rolne, musi spełniać następujące warunki:
Łączna powierzchnia areału upraw rolnych musi przekraczać 1 ha
Rolnik musi być osobą fizyczną, która w całości bądź też części odprowadzać będzie podatek rolny
Jeśli te przesłanki nie są spełnione, to nie zachodzi konieczność wykupienia polisy ubezpieczenia rolnego. W takich sytuacjach będzie to więc dobrowolne OC rolników, którzy chcą się mimo wszystko zabezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, które mogłyby narazić gospodarstwo na poważne straty finansowe.
Ubezpieczenie OC dla rolnika zapewnia mu bowiem zabezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkody na rzecz osób trzecich w trakcie realizowania prac bezpośrednio związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Co ważne, nie jest istotne, kto wyrządził szkodę. Może to być sam ubezpieczony, ale równie dobrze mogą to być członkowie jego rodziny czy też zatrudnieni w gospodarstwie pracownicy.
Jak wybrać najlepszą polisę dla rolnika?
Niezależnie od tego, czy będziemy więc podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia rolne, czy też chcemy skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń, koniecznością będzie wybór dobrze dobranej polisy. Aby tego dokonać trzeba będzie sprawdzić większą ich ilość. Każda jest bowiem skonstruowana nieco inaczej. Każda będzie też lepiej sprawdzać się w innych zakresach działalności rolnej. Warto tutaj czasem skorzystać z odpowiednich porównywarek ofert ubezpieczalni. Jedną z nich znajdziemy na stronie moja polisa, gdzie można wybrać odpowiednie parametry pracy, aby w następnej kolejności dostać przystosowane do naszych potrzeb oferty polis ubezpieczenia rolnego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, aczkolwiek ostatecznie można zawsze jeszcze umówić się z doradcą ubezpieczeniowym, który w skuteczny i sprawny sposób, pomoże nam dobrać ofertę spełniającą nasze wszystkie oczekiwania.