Każdy z nas dba o to aby nie wprowadzić wilgoci do swojego domu. Jednak czasami na skutek nieprzewidzianych zdarzeń lub źle wykonanej izolacji budynek ulega zawilgoceniu. Taki stan rzeczy nie oznacza że określony budynek nie nadaje się tylko i wyłącznie do generalnego remontu. Na rynku istnieje wiele metod osuszania budynków po zalaniu. Najważniejsze to wybrać odpowiednie metody oraz odpowiednią strategię osuszania. Jakie metody mamy do wyboru? Postaramy się krótko na to pytanie odpowiedzieć że w artykule.
Jak rozpoznać problemy z wilgocią?
Typowa oznaka zawilgoconych ścian to żółte lub brązowe zacieki na ścianie. Kolejnym dowodem na zawilgocone ściany są białe puszyste osady tworząca się w tynku. Jeśli zawilgocenie spowodowało rozwój pleśni i grzybów to ściana może mieć czarne plamy charakterystyczne dla pleśni.
Metody osuszania
Głównym powodem problemów z wilgocią jest źle wykonana izolacja. Mowa tutaj zarówno o izolacji ścian jak i o izolacji fundamentu. Szczególnie problemowa jest źle wykonana izolacja fundamentu gdyż w krytycznych przypadkach może powodować konieczność zrywania parkietu, co wiąże się z wysokimi kosztami. Bardzo ważna jest szybka reakcja na zauważona problem gdyż wilgoć przenika w górę budynku powodując coraz to większe straty. Długotrwały brak reakcji na zauważono wilgoć większości przypadków skutkuje rozwojem grzybów i bakterii, w tym szczególnie kłopotliwej pleśni.
Dostępne metody osuszania budynków to użycie nagrzewnic umieszczonych w pomieszczeniu. Metoda ta polega na wdmuchiwaniu gorącego powietrza o temperaturze od 50 do 250 stopni. Podczas suszenia temperatura w pomieszczeniu powinna być raczej umiarkowana. Innymi słowy nie powinna przekraczać 30 stopni. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza podczas tego procesu tak aby nie doszło do skraplania gorącego powietrza.
Kolejną metodą jest absorpcja. Osuszanie absorpcyjne polega na pobraniu wody z zawilgoconych miejsc. Uzyskuje się taki efekt poprzez zastosowanie specjalnego środka chemicznego.
Trzecią metodą jest nagrzewanie ścian budynku przez mikrofale. Wilgoć zawarta w murze zmienia się w parę wodną i przenika na zewnątrz budynku.
Więcej na temat metod osuszania budynków na: https://dry-service.pl/