Software house – podsumowanie 2018 i trendy IT 2019
Rokrocznie na początku pierwszego kwartału, następuje podsumowanie osiągnięć branży, nie tylko IT, wraz z określeniem trendów na rok kolejny. My również podjęliśmy się takiego podsumowania i szacunku. Co działo się w branży IT w 2018 roku i jakie trendy dla softwarehouse przewiduje rok 2019?
Work-life-balance (WLB) wraca do łask
Idea work-life-balance pojawiła się na przełomie lat ’70 i ’80. Zakłada ona wprowadzenie możliwie największej równowago pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Nie jest to jednak zadanie wyłącznie pracowników. Koncepcja zakłada intensywne wspieranie przez pracodawców tego założenia. Dlatego też, spotykamy coraz więcej firm, które oferują swoim pracownikom specjalne strefy relaksu, dodatki do Wellness & SPA, a nawet masaże w miejscu pracy – tzw. masaż work-site. Obecnie WLB odradza się na nowo. Obserwujemy pojawiające się coraz częściej przyzakładowe przedszkola, siłownie czy warsztaty z technik relaksacyjnych.
Mogłoby się wydawać, że system WLB powinien być wdrażany w każdej branży. Jednak firmy programistyczne, w związku z tzw. rynkiem programisty, stoją przed dużym wyzwaniem, aby zminimalizować rosnącą ostatnio rotację pracowników. Wprowadzanie dodatkowych benefitów i udogodnień może okazać się dla nich „asem w rękawie” dla doświadczonych specjalistów IT.
Lady liders
Choć już od bardzo dawna na rynku pracy mamy równouprawnienie, to jednak w branży IT płeć piękna stanowiła do tej pory raczej mniejszość. W zasadzie liczba kobiet na stanowiskach programistycznych, względem mężczyzn, była i wciąż jest nieporównywalnie mniejsza. Niemniej, trend ten zmierza ku zmianom. Softwarehousy coraz chętniej i coraz częściej zatrudniają kobiety na odpowiedzialnych stanowiskach technicznych, a te coraz chętniej na takie stanowiska aplikują.
Oustsourcing programistów
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że firmy programistyczne coraz częściej mają w swojej pracowniczej ofercie delegowanie zespołów projektowych lub pojedynczych osób za granicę. Są to wyjazdy okresowe, zwykle kończące się wraz z zakończeniem prac projektowych lub określonego umową okresu obsługi powdrożeniowej. Jednak dla pracowników to szansa na poznanie innych kultur i środowisk. Dla klienta z kolei to także atut, że specjalistę otrzymuje na wyłączność. Dzięki temu daje mu to jeszcze większą pewność, że jego projekt stawiany jest wysoko na liście priorytetów przedsiębiorstwa zleceniobiorcy.
Branża IT charakteryzuje się dużą dynamiką. Zmieniają się nie tylko pracownicy wewnątrz konkretnej struktury, ale także świadomość i oczekiwania klientów. Zmieniają się technologie, a zmiany te potrafią być niejednokrotnie tak przełomowe, że dotychczasowe strategie wymagają całkowitej reorganizacji. Deficyt specjalistów danej dziedziny mobilizuje też niektórych pracodawców do wprowadzenia strategii Educate and Employ (wykształć i zatrudnij), co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko rotacji i utraty dobrego pracownika. To kolejny trend, który przybył do nas z Zachodu i z dużym prawdopodobieństwem zagości na stałe.