Strona głównaBiznesRodzaje aplikacji dedykowanych

Rodzaje aplikacji dedykowanych

Aplikacje dedykowane to niestandardowe rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb konkretnej organizacji. Jak się jednak okazuje w rzeczywistości biznesowej istnieje metod produkcji oprogramowania dedykowanego. A w przyszłości na pewno będzie ich jeszcze więcej, bo firmy nie ustają w wysiłkach mających na celu usprawnianie procesów i redukcję kosztów IT.

Poniżej prezentujemy klasyfikację najbardziej popularną, której podstawą jest stopień niestandardowości produktów końcowych.

Aplikacje dedykowane

Są to aplikacje wykonane w całości na zamówienie. Aplikacje te dostosowane nie tylko do modelu biznesowego firmy, ale również do branży w której działa, jej wielkości, stopnia zaawansowania technologicznego oraz struktury organizacyjnej. W pełni dedykowane oprogramowanie ma na celu wspieranie unikalnych propozycji sprzedażowych (ang. unique selling proposition), a także najwyższych standardów obsługi klienta. W pełni dedykowane aplikacje sprawiają, że firma wyróżnia się na tle konkurencji w obszarach wspieranych przez oprogramowanie.

W pełni dedykowane aplikacje najczęściej produkowane są przy wykorzystaniu własnych działów programistycznych lub zewnętrznych software house-ów. Ich przygotowanie jest czasochłonne i wymaga dobrego przygotowania. W pełni dedykowane aplikacje wymagają sporych nakładów inwestycyjnych. Jednak bardzo często przynoszą największy zwrot z inwestycji, co usprawiedliwia zaangażowanie niemałych środków.

Aplikacje dedykowane półstandardowe

Aplikacje dedykowane pełnostandardowe (ang. semi-custom) to obecnie jedne z najbardziej popularnych aplikacji wykorzystywanych w biznesie. Podczas ich budowy i rozwoju wykorzystywane elementy już istniejącego oprogramowania.

Stosowanie tej metody pozwala na praktyczne przyspieszenie procesu produkcji i ograniczenie niezbędnych kosztów. Pozwala również na skupienie się na najważniejszych funkcjonalnościach przygotowywanego oprogramowania. W związku z tym aplikacje dedykowane półstandardowe coraz częściej w pełni odpowiadają potrzebom firm i zapewniają odpowiedni poziom wsparcia najważniejszych procesów biznesowych.

Dostosowanie istniejących aplikacji do własnych potrzeb

Trzecim popularnym sposobem produkcji oprogramowania jest dostosowywanie istniejących aplikacji do własnych specyficznych potrzeb. Jest to ciekawa alternatywa dla w pełni dedykowanych aplikacji oraz ich półstandardowych odmian.

Historycznie podstawą takiego rozwiązania są aplikacje wykorzystywane przez firmy o zbliżonym modelu biznesowym. Jednak obecnie coraz częściej możliwe jest dostosowywanie do własnych potrzeb aplikacji “pudełkowych”.

Stosowanie tej metody pozwala na dalszą redukcję pracochłonności i kosztów. Pozwala również na uniknięcie ryzyka niepowodzenia projektu informatycznego. Jednak ma również sporo wad. Najpoważniejszą jest brak możliwości modyfikacji oprogramowania w taki sposób, żeby mogło stanowić istotną przewagę konkurencyjną. No chyba, że firma konkuruje jedynie z podmiotami wykorzystującymi gotowe aplikacje.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne