Strona głównaBiznesPraca na magazynie – jak zwiększyć w nim bezpieczeństwo?

Praca na magazynie – jak zwiększyć w nim bezpieczeństwo?

Czy magazyn jest jednym z ważniejszych działów w działalności Twojej firmy? Czy to główny filar Twoich przychodów? Czy przez niego przechodzi największej pieniędzy w różnej postaci? Jeżeli zatrudniasz więcej magazynierów niż handlowców, to znak, że musisz zadbać o względy bezpieczeństwa w tym miejscu. Zobacz, czy spełniasz wszystkie wymogi!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle istotne. Musisz o tym pamiętać, ponieważ każdy wypadek będzie rozpatrywany pod względem zaniedbań pracodawcy. Dlatego warto okresowo wykonywać nie tylko szkolenia BHP, ale chociażby przegląd techniczny regałów magazynowych. Jeżeli zastanawiasz się o czym nie wolno zapomnieć, już podpowiadamy.

Przede wszystkim – pracownik

Najważniejszy w tym wszystkim jest pracownik i jego bezpieczeństwo. Dlatego nie zaniedbuj tego i nie próbuj oszczędzać, ponieważ może to się w prosty sposób na Tobie zemścić karami finansowymi i wypłatą odszkodowania. Zadbaj przede wszystkim:

  • O legalność zatrudnienia – nigdy nie zwlekaj z podpisaniem umowy i zgłoszeniem ubezpieczenia pracownika do ZUS, jeżeli nie wiesz jak to zrobić, dobierz do tego solidne biuro kadrowe, które będzie pilnować terminów,
  • Wszystkie możliwe badania potwierdzające zdolność do pracy – czy to pracownik na umowę o pracę czy zlecenie – powinien otrzymać pozwolenie na pracę od lekarza medycyny pracy. Dodatkowo wykonując zadania na wysokości czy na wózkach widłowych, niezbędne są psychologiczne testy. Pilnuj terminów, aby nie było przerw,
  • Szkolenia BHP – nie tylko stanowiskowe i wstępne, ale również okresowe. Im trudniejsze warunki tym częściej trzeba je wykonywać,
  • Kierownika zmiany, który będzie Twoimi oczami i dbać o pracowników. To on musi zwracać uwagę i reagować w niebezpiecznych sytuacjach, gdy pracownik nie pomyśli.

Pilnuj porządku w magazynie

Poza pracownikiem i zadbaniem o jego badania i szkolenia, Twój magazyn musi być bezpiecznym miejscem. Pamiętaj by regularnie robić przeglądy regałów magazynowych pod dwoma kątami. Z jednej strony możesz zlecić to zadanie HD System, aby sprawdzili wszystkie podpory, półki, szafki pod kątem ich wytrzymałości i stanie technicznym. Z drugiej strony – patrz na to, co się na nich znajduje. Niestety często bywa tak, że pracownicy nie dbają o towar i rozrzucają go po całej powierzchni magazynowej. Do tego, nie zabezpieczą go odpowiednio, nie ułożą w taki sposób, aby nic nie spadło. Dlatego przegląd techniczny regałów magazynowych to jedno, ale przegląd całego magazynu pod kątem nieprawidłowości to drugie. Pilnuj też porządku, odkładania sprzętu na miejsce, zabezpiecz kable, kontakty i inne niebezpieczne elementy.

Stosuj zawsze zasadę ograniczonego bezpieczeństwa. Nie wierz w to, że ktoś inny pomyśli o bezpieczeństwie w miejscu pracy, bo tak niestety się nie stanie. Jeżeli Ty tego nie zrobisz, nikt nie zadba o redukowanie ryzyka wypadków. Być może teraz sobie uświadomiłeś, że to najlepszy moment na przeglądy regałów magazynowych?

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne