Strona głównaBiznesOdzież ochronna w zakładzie pracy

Odzież ochronna w zakładzie pracy

Każdy zakład pracy, w którym występują szkodliwe i niebezpieczne warunki wykonywania obowiązków służbowych oraz istnieje ryzyko doznania urazu ciała jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom odzieży ochronnej, dostosowanej do specyfiki wykonywanych zadań. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment odzieży BHP – w artykule przyjrzymy się najpopularniejszym produktom z tego segmentu.

Rękawice ochronne

Rękawice ochronne to podstawowy element odzieży BHP, który powinien być używany niemal w każdym zakładzie pracy. Podobnie jak w przypadku pozostałych części ubioru, model i materiał, z którego wykonane są rękawice, dobiera się do rodzaju wykonywanych zadań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym typem rękawic ochronnych są rękawice dziane tkaninowe, wykonane najczęściej z bawełny lub nylonu. Cechują się mniejszą trwałością i żywotnością niż rękawice wzmacniane np. skórą, ale dzięki elastyczności materiału doskonale sprawdzają się przy pracach wymagających precyzji.

Przy pracach z urządzeniami mechanicznymi poziom ochrony dłoni musi być znacznie wyższy, więc konieczne jest stosowanie rękawic wykonanych z naturalnej skóry, najczęściej bydlęcej. Przy pracach, w których istnieje ryzyko kontaktu z ostrymi krawędziami, stosuje się rękawice dodatkowo wzmocnione metalowymi pierścieniami lub wielowarstwowym tworzywem, który chroni dłonie przed rozcięciem lub przekłuciem.

Obuwie ochronne

Specjalistyczne obuwie robocze wymagane jest przy wykonywaniu prac, podczas których istnieje ryzyko upadku ciężkich przedmiotów lub kontaktu z urządzeniami mechanicznymi w ruchu. W praktyce stosują je zazwyczaj pracownicy magazynowi i operatorzy maszyn. Obuwie takie koniecznie musi posiadać wzmacniany stalą nosek, chroniący przednią część stopy przed zmiażdżeniem. Dobrym uzupełnieniem profesjonalnych butów ochronnych poprawiających komfort pracy są oddychające skarpety o podwyższonej wytrzymałości.

Spodnie i bluzy ochronne

Ostatnim podtypem odzieży ochronnej, któremu przyjrzymy się w tym artykule są spodnie i bluzy ochronne. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając ten element ubioru roboczego dla siebie lub swoich pracowników jest materiał, z którego został wykonany. W przeciwieństwie do odzieży prywatnej musi bowiem cechować się większą odpornością na rozdarcia i zabrudzenia. Dlatego najczęściej do jego produkcji stosuje się mieszankę włókien naturalnych (bawełna) i syntetycznych (nylon). Aby spodnie i bluzy były nie tylko bezpieczne, ale również funkcjonalne warto zadbać, aby posiadały dużą ilość kieszeni na podręczne narzędzia.

Szafy szatniowe na odzież ochronną

Jeśli pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom odzieży ochronnej to niejako z automatu musi również stworzyć odpowiednie warunki do jej przechowywania i zmiany tak, aby rzeczy prywatne nie uległy zabrudzeniu lub zniszczeniu. Przekładając przepis prawny na praktykę – w zakładzie pracy musi zostać wydzielone osobne pomieszczenie na szatnię pracowniczą, w której zostaną zainstalowane indywidualne szafy szatniowe. Na każdego pracownika powinny przypadać dwa moduły, osobny na odzież prywatną i oddzielny na roboczą. Szafy tego typu powinny być odpowiednio solidne i zamykane na klucz, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Obwarowania prawne dotyczące szatni, wcale nie oznaczą, że mają one być brzydkie. Producenci prześcigają się w estetyce wykonania szafek szatniowych podnosząc tym samy samopoczucie pracowników w miejscu pracy. Bogatą ofertę szafek szatniowych można znaleźć na sklepie wszystkodomagazynu.pl. Wyposażający szatnię przeglądając sklep, będą mieli do wyboru pełną gamę rozmiarów, kolorystykę i różnorodny design szafek szatniowych.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne