Strona głównaBiznesMotywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja to niezbędny czynnik, żeby z sukcesami realizować różne projekty – biorąc pod uwagę aspekt zawodowy czy prywatny. Warto wiedzieć, że generalnie wyróżniamy dwa rodzaje zaangażowania. Co warto wiedzieć o motywacji wewnętrznej oraz zewnętrznej? Czym charakteryzują się te terminy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym cechuje się motywacja wewnętrzna?

Motywacja wewnętrzna jest uznawana za bardziej szlachetną odmianę. Dlaczego tak się dzieje? Trzeba podkreślić, że ludzie, którzy ją posiadają, realizują się w rozmaitych aspektach, ponieważ po prostu czują, że warto, że tak trzeba itp. Nie robią tego dlatego, żeby na przykład zarabiać większe pieniądze. Chcą zaspokoić swoje ambicje. Warto posłużyć się przykładem, żeby lepiej to wszystko zrozumieć. Aktualnie nie brakuje ludzi, którzy chodzą na rozmaite kursy. Osoby, które zapisują się na zajęcia na przykład z programowania czasami robią to tylko po to, aby udowodnić sobie, że są w stanie nauczyć się kodowania w różnych językach. Nie robią tego dlatego, żeby zarabiać dzięki tym umiejętnościom zdecydowanie lepsze pieniądze przyszłości. Oczywiście, takich ludzi jest mniej, ale mimo wszystko się zdarzają.

Czym charakteryzuje się motywacja zewnętrzna?

Motywacja zewnętrzna to nic innego, jak wykonywanie określonych czynności na przykład z pobudek finansowych. W tym przypadku ludzie zapisują się na wspomniany kurs z programowania, ponieważ chcą zmienić branżę, a nabyte umiejętności mają pozwolić im szybko znaleźć pracodawcę i otrzymywać z tego tytułu godne pieniądze. Tacy obywatele mają jasno określony cel. Gdyby programowanie nie było obecnie tak popularne i dobrze płatne, to najprawdopodobniej… w życiu nie zapisaliby się na taki kurs. Wiedzą jednak, że to szansa na zarabianie dobrej gotówki. Warto podkreślić, że motywacja zewnętrzna występuje również wtedy, kiedy chcemy uniknąć kary. Jakiś przykład? Jeśli nie parkujemy na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, ponieważ obawiamy się mandatu, to wtedy występuje motywacja zewnętrzna. Jeśli jednak nie wykonujemy tej czynności, ponieważ czujemy, że generalnie nie powinno się tak robić, to mówimy już o wewnętrznym aspekcie.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – dlaczego powinny być na wysokim poziomie?

Jeśli przeczytaliście powyższe akapity uważnie i ze zrozumieniem, to doskonale wiecie, że oba te pojęcia – chociaż brzmią podobnie – bardzo się od siebie różnią. To oznacza, że trudno jest znaleźć bodźce, które będą jednocześnie działały na oba te aspekty. Trzeba zaznaczyć, że odpowiednio wysoka motywacja wewnętrzna pozwala realizować projekty i żyć w zgodzie z “własnym ja”, co oczywiście ma wpływ na odczuwane szczęście. Teoretycznie łatwiej osiągnąć jest jednak motywację zewnętrzną. Wszystko dlatego, że na przykład aspekt finansowy bardzo działa na naszą wyobraźnię i pobudza do realizacji czynności, które przybliżą nas do zarabiania większych pieniędzy przyszłości. Warto zatem szukać w najbliższym otoczeniu bodźców, które pomogą utrzymać zarówno motywację wewnętrzną, jak i zewnętrzną na optymalnym levelu.

Więcej o motywacji i sukcesie na www.mistrzmotywacji.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne