Strona głównaUncategorizedJakie są korzyści ze sprawdzania numeru VIN pojazdu?

Jakie są korzyści ze sprawdzania numeru VIN pojazdu?

VIN jest skrótem od nazwy Vehicle Identification Number, czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu. Każde auto musi posiadać taki numer. Numer VIN jest niepowtarzalny i stanowi najbardziej charakterystyczny wyróżnik pojazdu. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie najważniejszych informacji, które dotyczą konkretnego samochodu. 

Dlaczego sprawdzanie auta po VIN jest tak ważne?

Każda osoba, która kiedykolwiek chciala kupić używany samochód, z pewnością spotkała się z pytaniem ,,a sprawdziłeś auto po numerze VIN?”. Taka praktyka jest bardzo powszechna pośród osób nabywających używane pojazdy. Nic w tym dziwnego, bowiem dzięki sprawdzeniu numeru VIN zdobędziemy szereg informacji odnośnie auta. Uczciwy sprzedawca nie będzie miał obiekcji, co do sprawdzenia numeru VIN pojazdu. Jeśli jednak okazałoby się, że handlarz będzie starał się tego za wszelką cenę uniknąć, być może warto poszukać innego auta. Niechęć co do podania numeru VIN może oznaczać na przykład, że auto pochodzi z kradzieży, albo zawarte w ogłoszeniu informacje są niezgodne z prawdą. Obecnie sprawdzanie pojazdów po numerach VIN stało się aż tak popularne, że wielu spośród sprzedawców podaje ten numer od razu w ogłoszeniu, co znacznie ułatwia selekcję podczas przeglądania ogłoszeń.

Numer VIN pozwoli na określenie pochodzenia samochodu, jak również podstawowej historii pojazdu. Najbardziej istotną korzyścią, która wynika ze sprawdzenia numeru VIN auta, będzie upewnienie się, że konkretny samochód nie jest kradziony. Przy zgłaszaniu kradzieży na policji, osoba poszkodowana musi podać numer VIN pojazdu. Dzięki temu będzie on zarejestrowany w bazie skradzionych samochodów.

Sprawdzenie numeru VIN pozwoli również na uzyskanie informacji na temat tego, czy auto brało udział w jakichkolwiek wypadkach samochodowych. Wielu z pośród handlarzy uważa, że samochód wystawiony na sprzedaż jest absolutnie bezwypadkowy. Można to bardzo łatwo sprawdzić właśnie dzięki numerowi VIN. Przy okazji możemy zobaczyć także historię serwisowania.

W niektórych sytuacjach możliwie będzie także sprawdzenie przebiegu samochodu, niemniej tyczy się to wyłącznie niektórych modeli. W bazie zawierającej numery VIN znajdziemy informacje na temat przebiegu auta przy ostatnim odczycie. Dzięki temu możemy wywnioskować, czy podany przebieg jest prawdziwy.

Sprawdzenie VIN pojazdu pozwoli także na uzyskanie informacji odnośnie wprowadzenia ewentualnych zmian w wyposażeniu fabrycznym. Można to sprawdzić bardzo łatwo, gdyż w bazie VIN znaleźć można informacje odnośnie tego, jakie było wyposażenie danego auta na samym początku, zaraz po wyjechaniu z fabryki. Dzięki temu w łatwy sposób dowiemy się, które części w samochodzie były wymienione.

Jak łatwo sprawdzić numer VIN?

Numer VIN samochodu znajdziemy bez problemu w kilku miejscach pojazdu. Przede wszystkim umieszczony jest on w dowodzie rejestracyjnym. Zanim zakupimy auto, warto sprawdzić jego numer VIN we wnętrzu. Znajdziemy go na małej tabliczce, która zamocowana jest do nadwozia samochodu. Można go znaleźć przy komorze silnika, przy przedniej szybie, jak i przy fotelu. Zanim udamy się na oględziny używanego samochodu, możemy sprawdzić w internecie, gdzie w przypadku wybranego przez nas modelu znajduje się wspomniany numer VIN. Dzięki temu unikniemy dłuższych poszukiwań. Warto mieć zawsze na uwadze, że producenci mogą umieścić numer VIN w co najmniej kilku różnych miejscach.

Gdy znajdziemy już wyżej wymieniony numer VIN, możemy sprawdzić go w odpowiedniej bazie. Trzeba jednak uważać, bowiem niektóre z takich serwisów oferują historię danego numeru VIN tylko za uiszczeniem opłaty. Zanim udamy się na oględziny pojazdu, warto zapytać sprzedawcę o numer VIN, numer rejestracyjny, jak i datę pierwszej rejestracji. Są to bowiem najczęściej wymagane dane na stronach, gdzie możliwe jest sprawdzenie auta po numerze VIN. Pytając sprzedającego o takie dane, zweryfikujemy przy okazji, czy nie ma on nic do ukrycia i czy będzie chętny do podania informacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne