To, że konta w banku mnożą się jak grzyby po deszczu nie ulega wątpliwości. Banki prześcigają się w sposobach dotarcia do klienta, zachęcenia go do skorzystania z oferty i, wreszcie, zatrzymania przy sobie. Klienci przychodzą i odchodzą. W tym artykule skupimy się na tej drugiej kwestii – na tym jakie kroki należy poczynić, by zamknąć konto w banku oraz co zrobić, aby mieć pewność, że rzeczywiście zostało ono zamknięte i w przyszłości nie będziemy narażeni na dodatkowe opłaty.
Sposoby zamknięcia konta w banku
Jak zamknąć konto w banku to często pojawiające się pytanie. Zamknięcie standardowego konta w banku zazwyczaj nie wiąże się z dużymi formalnościami i takie sytuacje były wzięte pod uwagę podczas przygotowania tego artykułu. Zazwyczaj mamy do wyboru trzy możliwości:
- złożenie wniosku o wypowiedzenie konta za pomocą serwisu internetowego banku
- podczas rozmowy z konsultantem banku na infolinii
- podczas wizyty w oddziale banku
Każdy z przedstawionych powyżej sposobów umożliwia natychmiastowe wszczęcie procedury zamykania konta bankowego. Sam proces trwa kilkadziesiąt dni (tyle, ile jest określone w umowie) – w tym czasie możemy korzystać z usług banku na takich samych jak dotychczas zasadach. Jest to czas na domknięcie formalności związanych z wpływem wynagrodzenia, stypendiów itp na dany rachunek bankowy.
O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na dodatkowe koszty?
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest okres, na który została zawarta umowa o prowadzenie rachunku bankowego. Jeśli na czas nieokreślony, to możemy wypowiedzieć usługi bankowe bez żadnego problemu, jeśli na określony i chcemy ją zerwać przed terminem jej upływu, możemy zostać pociągnięci do zapłaty kary umownej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zmian w tabeli opłat bankowych, przysługuje nam możliwość natychmiastowego zamknięcia rachunku.
Drugą równie ważną kwestią, co do której należy się upewnić, to fakt czy konto zostało zamknięte. Można dokonać tego dzwoniąc na infolinię banku bądź przelewając sobie na zamknięty rachunek symboliczną kwotę, na przykład 1gr. Jeśli przelew wróci, to znaczy że rachunek nie jest aktywny, a w razie pomyłek w banku i wezwania do zapłaty zaległych opłat i odsetek mamy dowód, że zostały one naliczone niesłusznie.