Strona głównaBiznesWłaściwe znaki poziome i pionowe parkingach

Właściwe znaki poziome i pionowe parkingach

Parkingi przed sklepami i centrami handlowymi należą do grupy miejsc, w których bardzo często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Duża liczba pojazdów, wąskie drogi i miejsca postojowe oraz częsty nadmierny pośpiech to mieszanka, która prowadzi nawet do karamboli.

Dlatego właściwe oznakowanie parkingu to jeden z najważniejszych obowiązków inwestora. Znaki poziome i pionowe pełną bowiem szereg funkcji – informują o organizacji ruchu na parkingu, zapewniają komfort i bezpieczeństwo oraz mają znaczenie promocyjne.

Organizacja ruchu na parkingu a znaki poziome i pionowe

Bardzo często na parkingach obowiązują przepisy ruchu drogowego. Znajduje to potwierdzenie w fakcie umiejscowienia przed wjazdami znaku poziomego D-52 wyznaczającego tak zwaną “Strefę Ruchu”. Jednak wielu kierowców podczas poruszania się po parkingu zapomina o przepisach. Dlaczego? Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów.

Po pierwsze szerokość dróg na parkingu jest często bardzo różna. Poruszający się po nich kierowcy często myślą, że drogi szersze mają pierwszeństwo względem węższych i nie stosują się do standardowych przepisów ruchu drogowego, czyli ustępowania pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony.

Drugim powodem jest brak znaków poziomych lub pionowych, które pomogłyby kierowcom w podejmowaniu właściwych decyzji. Na wielu parkingach znaki poziome wyznaczają jedynie dozwolony kierunek poruszania się. Nie pomagają natomiast w kwestiach związanych z pierwszeństwem przejazdu. A wymuszanie pierwszeństwa jest najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków na parkingach.

Nietypowa organizacja ruchu na parkingu

Stosowanie znaków poziomych i pionowych jest ważne także z innego powodu. Otóż na parkingach często stosowania jest niestandardowa organizacja ruchu. Dlatego w celu zapewniania bezpieczeństwa i wygody użytkowników parkingu konieczne jest jego prawidłowe oznakowanie.

Trwałość znaków poziomych na parkingu

Ze względu na warunki atmosferyczne – narażenie na wilgoć, niskie temperatury – oraz duże natężenie ruchu, oznakowanie poziome parkingu powinno być wykonane w sposób zapewniający maksymalna trwałość. W przeciwnym wypadku właściciel parkingu naraża się na dodatkowe koszty związane z koniecznością jego częstej konserwacji.

Ale nie jest to jedyne ryzyko. Zdecydowanie większe koszty mogą wygenerować odszkodowania za wypadki, które miały miejsce na parkingu. W końcu znaki poziome wyznaczają między innymi ciągi piesze lub miejsca parkowania dla niepełnosprawnych kierowców. Niewidoczne lub nieprecyzyjne oznakowanie tych miejsc może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji, które w najgorszym scenariuszu mogą zakończyć się uszkodzeniem ciała lub nawet śmiercią.

A na koniec kilka słów o marketingu. Warto podkreślić, że estetycznie oznakowany parking jest wizytówką firmy. Jest to bowiem pierwsze miejsce, które widzą potencjalni klienci lub partnerzy biznesowi. Dlatego malując znaki poziome na terenie parkingu warto korzystać z najlepszych materiałów i oferty sprawdzonych wykonawców.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne