Strona głównaUncategorizedJak chronić rzepak - zastosowanie hericydów.

Jak chronić rzepak – zastosowanie hericydów.

W niniejszym artykule spróbujemy opisać państwu jakie są sposoby ochrony rzepaku. Jakie nawozy warto wybrać oraz jakie zaimplementować je w swoim gospodarstwie tak aby były skuteczne. 

Zabiegi herbicydowe najlepiej wykonywać w porze nocnej. W nocy mamy do czynienia z niższą temperaturą oraz wzrasta wilgotność gleby. Takie warunki są korzystniejsze dla substancji czynnych. Hebricydy szybciej i skuteczniej mogą związać się z profilem glebowym. W efekcie ich działania na kiełki chwastów jest silniejsze.

Przed przystąpieniem do nawożenia należy się upewnić że pole jest dobrze uprawione. Dodatkowo w celu zapobiegania odparowania herbicydów z powierzchni gleby można skorzystać z audiuwantów doglebowych. Dodatkową funkcją audiowantów jest zapobieganie wypłukiwania herbicydów podczas intenstywnych opadów deszczu. W skrócie mówiąc dzięki nim substancje czynne mogą jak najszybciej dotrzeć do miejsca działania.

Mówiąc o heribycydach dwa podstawowe produkty to chomazon metazachlor oraz napropamid. Chwasty, które są skutecznie zwalczane to samosiewy zbóż, wyczyniec, miotła zbożowa, stokłosy, fiołek polny, mak polny oraz wiele innych chwastów z którymi możemy się zetknąć na polu.

Czym są chwasty?

Chwasty to oczywiście ten rodzaj rośliny, który nie jest mile widziany przez właściciela uprawy. O chwastach mówimy w kontekście gospodarki rolnej lub leśnej. Zwalczanie chwastów to tematyka zgłebiana przez rolników od bardzo dawna. Jest niemal tożsama z powstaniem rolnictwa. W związku z tym powstała specjalna nauka zajmująca się zwalczaniem chwastów o nazwie herbologia. Zagadnienia jakie są poruszane w kontekście chwastów to oczywiście ich konkurencyjność względem roślin uprawnych oraz ich szkodliwy wpływ na uprawę. Intensywne działania człowieka mające na celu usunięcie chwastów ze środowiska skutkują tym że wiele gatunków roślin powszechnie uznanych za chwasty obecnie jest zagrożonych wyginięciem np. miłek szkarłatny lub kąkol polny.

Więcej merytorycznej wiedzy na temat ochrony rzepaku znajdziecie Państwo na filmie:

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne