Strona głównaFinanseJak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i mieć dwa razy...

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i mieć dwa razy niższy rachunek za prąd?

Oto kilka sposobów na zmniejszenie zużycia prądu i tym samym większe oszczędności. Dowiedz się, które urządzenia zwiększają rachunek za prąd, nawet gdy są wyłączone.

Ile razy zdarzyło ci się otrzymać wysoki rachunek za prąd, mimo że nie korzystałeś z wielu urządzeń w domu lub przez jakiś czas w ogóle cię w nim nie było? Dzieje się tak, ponieważ istnieją urządzenia, które zużywają energię elektryczną nawet po wyłączeniu. To one powodują wzrost zużycia energii elektrycznej.

Urządzenia zużywające energię elektryczną nawet po wyłączeniu

Te trzy urządzenia zużywają energię elektryczną nawet wtedy, gdy ich nie używasz:

  • ładowarka do smartfona,
  • telewizor,
  • komputer

Większość z nas po naładowaniu telefonu pozostawia ładowarkę w gniazdku. Co prawda, w ciągu dnia pozostawiona w ten sposób ładowarka nie pochłania ogromnych ilości energii, ale z pewnością odczujemy to w skali roku.

Telewizor także zużywa energię nawet po jego wyłączeniu. Naciśnięcie przycisku na pilocie nie powoduje jego całkowitego wyłączenia, sprawia jedynie, że telewizor przechodzi do trybu gotowości. W ten sposób zużywa energię 24 godziny na dobę. Podobnie dzieje się z komputerem stacjonarnym, który zużywa energię elektryczną nawet po wyłączeniu.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym?

Oto 8 wskazówek, które pomogą ci obniżyć rachunek za prąd:

  1. Planuj,
  2. Wyłączaj urządzenia z gniazdka,
  3. Uważaj na temperaturę,
  4. Postaw lodówkę w chłodnym miejscu,
  5. Bierz szybki prysznic,
  6. Używaj energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD,
  7. Wykonaj izolację domu,
  8. Piekarnika elektrycznego używaj mądrze.

Gdy tylko możesz, gotuj obiady na 2-3 dni. Zużycie energii jest mniejsze, gdy używasz kuchenki elektrycznej raz lub dwa razy w tygodniu. W efekcie, rachunek za energię elektryczną na koniec miesiąca będzie znacznie niższy.

Zawsze wyłączaj urządzenia z gniazdka, szczególnie wtedy, gdy nie będzie cię w domu przez kilka dni. Pozostaw tylko najbardziej potrzebne urządzenia, takie jak lodówka.

Aby zminimalizować zużycie energii oraz rachunki za prąd, należy uważać na temperaturę. Nie pozwól, by drzwi lodówki pozostawały otwarte zbyt długo. Wyciągnij to, czego potrzebujesz, i szybko zamknij lodówkę.

Lodówka powinna stać w najchłodniejszej części domu. Według niektórych badań, im niższa temperatura otoczenia, tym niższe zużycie prądu przez lodówkę. Z każdym stopniem, zużycie prądu przez lodówkę spada nawet o 6%. Jeśli więc lodówka będzie stała w chłodnym pomieszczeniu, do jej wnętrza nie będzie się dostawać ciepłe powietrze.

Zamiast kąpać się w wannie pełnej wody, wybierz krótszy sposób – prysznic. Krótki, trwający od 5 do 10 minut prysznic zmniejsza zużycie energii.

Niższy rachunek za energię elektryczną można uzyskać dzięki zastosowaniu żarówek i urządzeń energooszczędnych, które zużywają nieporównywalnie mniej energii elektrycznej.

Izolacja domu to świetna inwestycja, która na dłuższą metę bardzo się opłaca. Uszczelnij wszystkie przepuszczające powietrze okna i drzwi, a ciepło nie będzie w zimie uciekać z twojego domu.

Jeśli chcesz, by twój rachunek za energię elektryczną był niższy, korzystaj z nowoczesnych funkcji kuchenek elektrycznych. W piekarniku można bowiem przygotowywać jednocześnie dwa posiłki. Oszczędzasz więc nie tylko czas, ale także energię elektryczną. Staraj się wyłączać piekarnik kilka minut przed końcem gotowania, by skorzystać z nagromadzonego w nim darmowego ciepła.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne